Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області повідомляє, що розпорядженням начальника Кременчуцької районної військової адміністрації від 07.12.2023 р. № 265 «Про запровадження карантинного режиму по західному кукурудзяному жуку на території Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області», яке зареєстровано в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції 15.12.2023 р. за № 138/631, запроваджено карантинний режим по західному кукурудзяному жуку.
На території Полтавської області західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) вперше виявлено у 2023 році при обстеженні посівів кукурудзи за допомогою феромонних пасток спеціалістами Управління фітосанітарної безпеки в господарствах Кременчуцького, Миргородського та Лубенського районів.Шкодять як жуки, так і личинки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, обгризають молоді качани.
Личинки живляться корінням кукурудзи, що призводить до значного зменшення кореневої маси та полягання рослин. Жуки та личинки є переносниками збудників грибкових, вірусних, бактеріальних захворювань кукурудзи. Найбільша шкодочинність проявляється на полях, де відсутня сівозміна. При незмінному вирощуванні кукурудзи щільність популяції західного кукурудзяного жука значно зростає.
Західний кукурудзяний жук розвивається тільки в одній генерації на рік. Імаго виходять з грунту в кінці липня — на початку серпня, коли масово цвіте кукурудза. Після спарювання, впродовж 8-10 днів, самки відкладають яйця в поверхневий шар ґрунту біля основи рослини, віддаючи перевагу вологим місцям.
Плодючість однієї самки — біля 1 000 яєць. Репродуктивний період триває 10-15 днів. Відкладання яєць закінчується наприкінці серпня, а в кінці вересня основна маса жуків гине.
Зимують яйця, які мають високу морозостійкість та витримують температуру до -10°С. Навесні, при прогріванні ґрунту до 13°С, відроджуються личинки, які відразу починають живитись. Личинки живляться кореневими волосками та тканинами кореневої системи.
Розповсюдження шкідника може відбуватися на стадії яйця з ґрунтом. Але для закінчення розвитку яйце має швидко потрапити в сприятливі умови поблизу коріння кукурудзи — інакше личинка, яка відродилась з яйця, загине. На стадії імаго шкідник може поширюватись самостійно: жуки добре літають, швидкість їх активного польоту сягає 10 км за годину; із сильним попутним вітром дальність польоту може становити 20 км за годину і більше.
З метою локалізації та ліквідації виявлених вогнищ західного кукурудзяного жука розроблено комплекс фітосанітарних заходів:
- обстеження земельних угідь у період розвитку західного кукурудзяного жука;
- надання фітосанітарним інспекторам безперешкодного доступу до обєктів регулювання на будь-якій стадії виробництва, переробки чи обігу для проведення інспектування, перевірки документації та відбору зразків для визначення їх фітосанітарного стану;
- здійснення вивезення об’єктів регулювання з карантинної зони за наявності карантинних сертифікатів;
- дотримання у виявленому вогнищі агротехніки вирощування, сівозмін, висів сортів, стійких до пошкодження західним кукурудзяним жуком, обробки інсектицидами, дозволеними до використання.