Тютюнова білокрилка (Bemisia tabaci) у багатьох країнах світу є небезпечним шкідником культур, як відкритого так і закритого ґрунту. На території України шкідник відноситься до списку А-1 переліку регульованих шкідливих організмів.
Попри те, що цей шкідник має назву тютюнова білокрилка, він вважається широким поліфагом, що постійно розширює список рослин — господарів. Нині це близько 1000 видів рослин. 50% видів рослин, які пошкоджує B. tabaci, належить до родин бобових, айстрових, мальвових, пасльонових і молочайних. Головними рослинами-живителями Bemisia tabaci Gen. є бавовна, перець, огірок, салат, томати, а також численні квіткові рослини: троянда, гербера, азалія, пеларгонія, глоксинія, фуксія, гібіскус та ін. Тютюнова білокрилка, на відмінну від оранжерейної, рідко заселяється на цитрусових але активно шкодить бавовнику і овоче-баштанним культурам.У відкритому ґрунті шкідник може живитись на рослинах 300 видів.Імаго 1,5-2 мм завдовжки, блідо-жовтого або блідо-коричневого забарвлення, з довгастим тілом. Яйце до 0,24 мм завдовжки, жовте, довгасте, з коротким стебельцем. Яйця самка розміщує купками у вигляді кільця по 10-20 шт. на нижньому боці молодих листків. Середня плодючість самок — 130 яєць. Личинка білувата, пізніше блідо-жовта, безкрила, з червоними очима, видовжено-овальна, вкрита шипами й восковими виділеннями у вигляді бахроми та двома нитками на кінці тіла.
Тривалість розвитку одного покоління білокрилки за оптимальних умов (температура повітря +21…+23°С, відносна вологість повітря 63-75%) становить 23-25 діб. Тривалість життя дорослої комахи безпосередньо залежить від виду кормової рослини. На баклажанах вона становить 35 діб, а на огірках, томатах та перці — відповідно 19, 14 і 4 доби.
У теплицях, оранжереях розвивається цілий рік, віддає перевагу вологим, тінистим місцям. Влітку теплична білокрилка мігрує з теплиць на прилеглі до них ділянки і розмножується на різних культурних рослинах та бур’янах.
Ознаки ушкодження та шкодочинність
Личинки B. tabaci висмоктують сік рослин, викликаючи їх ослаблення. За дуже сильного заселення зменшується висота рослин, кількість пагонів, знижується якість урожаю. У місцях пошкодження на поверхні листків з’являються численні жовтуваті плями, які залежно від ступеня зараження можуть зливатися, що призводить до пожовтіння всього листка, за винятком жилок. Листки поступово скручуються, жовтіють і обпадають. Личинки білокрилки виділяють медвяну росу, яка покриває поверхню листків і змушує зменшувати інтенсивність фотосинтезу, на ній поселяються сажкові грибки. Сильно уражені рослини зовні виглядають ніби вкритими чорним нальотом. Однак, найголовнішу небезпеку становить те, що білокрилка здатна переносити понад 60 різних вірусів — збудників небезпечних захворювань рослин.
Боротьба зі шкідником — заборона ввезення заселених шкідником рослин з листям, цибулин, бульб, живців, квітів, плодів; зрізаних квіток і бутонів, свіжого листя, гілок для складання букетів, свіжих плодів: капусти качанної, кольорової, броколі та інших їстівних овочів, з роду Brassica, салатів і іншої зелені, заселених тютюнової білокрилкою.
У випадку виявлення рослин або їхніх частин, які заселені Bemisia tabaci Gen., вся продукція підлягає знищенню або поверненню вантажовідправнику. У теплицях більшість популяцій тютюнової білокрилки стійкі до багатьох інсектицидів. Тому при використанні пестицидів їх слід чергувати.