У разі масової загибелі бджіл власник зареєстрованої пасіки має право звернутися до органів місцевого самоврядування з письмовою заявою з проханням зафіксувати факт отруєння бджіл.
Варто пам’ятати, що якщо пасіка не зареєстрована або її розміщення не було офіційно повідомлено органам місцевого самоврядування, відповідальність за можливу шкоду, спричинену використанням засобів захисту рослин, повністю лягає на власника.Підтвердити наявність і кількість бджолиних сімей можна лише за допомогою ветеринарно-санітарного паспорта пасіки. Якщо такого документа немає або в ньому відсутні записи щодо кількості бджолиних сімей (як стаціонарних, так і тих, що перевезені на кочівлю), інформація власника вважається недійсною і до уваги не береться.
Огляд пасіки у випадку підозри на отруєння здійснює спеціальна постійно діюча комісія. Вона має повноваження лише за умови присутності представників Держпродспоживслужби, органу місцевого самоврядування, Національної поліції України, а також самого власника пасіки або особи, яку він уповноважив.
За результатами роботи комісії складається Акт про встановлення факту отруєння бджіл. Якщо фахівці підтверджують випадок отруєння засобами захисту рослин (ЗЗР) і встановлюють коефіцієнт розрахунку нанесеної шкоди, власник пасіки має право вимагати компенсацію, зокрема в судовому порядку.
Більше інформації викладено в наочних матеріалах, підготовлених у межах співпраці з європейським проєктом EU4SaferFood. Вони розроблені відповідно до положень Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл ЗЗР, затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 р. № 338.




