До настання 1 січня 2025 року всім власникам земельних ділянок необхідно офіційно зареєструвати своє право власності на них. В іншому випадку існує ризик втрати права власності на ці ділянки. По закінченню зазначеного терміну невитребувані ділянки автоматично переходять до комунальної власності. Тому важливо не зволікати з реєстрацією власності, щоб уникнути можливих проблем у майбутньому.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у разі, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.Тобто після 1 січня 2025 року невитребувані ділянки будуть визнані безхазяйними і передані у власність місцевій громаді, де вони розташовані.
Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право власності на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Сертифікат на земельну частку (пай) засвідчує право власника на отримання земельної ділянки та містить дані про її вартість та площу в умовних кадастрових гектарах, але НЕ засвідчує власність на саму ділянку або її межі. Саме реєстрація права власності земельної частки передбачає заміну сертифіката на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи вищенаведене, зазначена вимога не розповсюджується на власників земельних ділянок, які мають документи, що підтверджують право власності, зокрема державні акти, свідоцтва про право на спадщину та свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
За матеріалами Полтавської ОВА