Протягом тижня поліцейські викрили 19 осіб, серед яких голови військово-лікарських комісій (ВЛК), медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), лікарі, службовці митниці, навчальних закладів та посадовці територіальних центрів комплектування (ТЦК). Кожен з фігурантів пропонував різноманітні способи, аби чоловіки призовного віку могли уникнути служби, з цінами, що варіювалися від 2 000 гривень до 32 000 доларів. Про це повідомили у Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Організатори корупційних схем обіцяли військовозобов’язаним отримати так званий «білий квиток» або безперешкодний виїзд за кордон. За тиждень співробітники Департаменту спільно зі слідчими обласних управлінь поліції заблокували 14 схем, у яких фігурують 19 зловмисників. Пропоновані варіанти відтермінування включали:- висновок комісії про непридатність до військової служби;
- отримання жінками групи інвалідності для подальшого оформлення;
- зарахування на денну форму навчання до закладів освіти;
- оформлення пакета документів для виїзду за кордон;
- переправлення поза межами офіційного пункту пропуску;
- надання коду для ідентифікації в системі «Оберіг» чи військово-облікові документи.
Співробітники територіальних управлінь з Луганщини, Полтавщини, Київщини, Львівщини та Кіровоградщини викрили голів та членів МСЕК та ВЛК, які підробляли медичні довідки. Вони винесли рішення, на підставі яких чоловіків визнавали непридатними до служби, що давало можливість знятися з військового обліку. Наприклад, голова експертної комісії з Луганщини оцінював свої послуги в 10 000 гривень, а колега з Полтавщини — у 9 000 доларів.
У Києві та Одесі затримали двох посадовців вищих навчальних закладів, які за 1 000-2 000 доларів зараховували на денну форму навчання, що було законною підставою для отримання відстрочки. У Львові митник оцінив свою допомогу з виїздом поза межами офіційного пункту пропуску в 10 000 доларів, а оформлення фіктивних документів про непридатність — у 13 000 доларів.
У Житомирській області ділок обіцяв допомогти знятися з обліку за 20 000 доларів, а на Харківщині за аналогічну послугу «бізнесмен» отримав 32 000 доларів. У Миколаївщині та Запоріжжі учасники схем гарантували «клієнтам» перетин кордону за 12 000 та 8 000 доларів відповідно.
На Прикарпатті заступник начальника обласного ТЦК та начальник районного ТЦК за 1 000 доларів пропонували безперешкодно отримати код для ідентифікації в системі «Оберіг» чи військово-облікові документи. Заступник командира роти охорони цього ж районного центру комплектування брав 2 000 гривень за непритягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та 400 доларів за надання електронного коду.
На даний момент усім організаторам та учасникам схем слідчі повідомили про підозри. Загальна сума отриманих ними «винагород» становить 4,5 млн грн. Дії підозрюваних кваліфікуються за статтями Кримінального кодексу України, такими як:
- ст. 368 «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою»;
- ст. 369-2 «Зловживання впливом»;
- ст. 366 «Службове підроблення»;
- ст. 332 «Незаконне переправлення осіб через державний кордон України».
Частині з підозрюваних суд вже обрав запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою, щодо решти — розглядаються клопотання. Заходи з викриття проводилися спільно з регіональними управліннями СБУ під процесуальним керівництвом обласних та спеціалізованих прокуратур.