Правоохоронці викрили нові корупційні схеми, пов’язані з оновленням військових даних, зарахуванням до навчальних закладів, отриманням дозволів і медичних документів. Вартість «послуг» варіювалася від 1 500 гривень до 3 000 доларів залежно від складності питання.
За підсумками тижневих антикорупційних заходів оперативники Департаменту стратегічних розслідувань та слідчі Нацполіції зібрали докази щодо 11 осіб, що стало підставою для вручення їм підозр. Серед фігурантів — посадовці органів місцевого самоврядування, медичних та освітніх установ, співробітники ТЦК та СП, а також їхні спільники з Хмельницької, Донецької, Волинської, Черкаської, Полтавської, Харківської, Запорізької та Одеської областей.Зокрема, оновлення військово-облікових документів із можливістю відстрочки від призову коштувало до 3 000 доларів. Іншим варіантом уникнення мобілізації було зарахування до навчального закладу — за таку послугу брали щонайменше 500 доларів.
За підготовку та видачу медичних документів, які підтверджували певні захворювання, ділки вимагали від 40 000 до 110 000 гривень, залежно від складності процедури та рівня відповідальності посадовців. Аби пришвидшити отримання законної групи інвалідності, потрібно було заплатити 1 500 доларів.
Чиновники органів місцевого самоврядування брали хабарі за безперешкодне оформлення дозвільних документів, зокрема на встановлення торгових точок або отримання прав на керування спецтехнікою.
За результатами слідства всім фігурантам висунуті підозри за такими статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 369-2 — зловживання впливом групою осіб за попередньою змовою;
- ч. 3 ст. 369-2 — зловживання впливом;
- ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 — вимагання та отримання неправомірної вигоди посадовою особою у складі організованої групи;
- ч. 1 та 3 ст. 368 — вимагання та отримання неправомірної вигоди;
- ч. 4 ст. 354, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 354 — підкуп працівників підприємств, установ або організацій;
- ч. 1 ст. 362 — несанкціоновані дії з інформацією в автоматизованих системах особою, що має до неї доступ;
- ч. 1 ст. 366 — службове підроблення.
Наразі вирішується питання про обрання запобіжних заходів. Максимальне покарання, передбачене цими статтями, — до 10 років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3-х років, а також з конфіскацією майна.
Оперативні заходи щодо викриття корупційних схем проводилися спільно зі співробітниками СБУ та прокуратури.
Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України