У системі вшанування високих результатів учнів і учениць в українських закладах освіти відбулися суттєві зміни. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20 грудня 2024 року № 1771 припинено випуск та вручення золотих і срібних медалей «За високі досягнення у навчанні» та «За досягнення у навчанні».
Відтепер випускники й випускниці отримуватимуть свідоцтва з відзнакою. Розберімося, хто саме і за яких умов має право на таке свідоцтво.Хто може отримати свідоцтво з відзнакою?
- Учні, які закінчують 9 клас, можуть претендувати на свідоцтво про базову середню освіту з відзнакою за умови, що мають оцінки 10–12 балів з усіх предметів за 9 клас, а також за результатами державної підсумкової атестації (якщо вона проводиться). При цьому оцінки за 5–8 класи до уваги не беруться.
- Випускники 11-х або 12-х класів зможуть отримати свідоцтво про повну загальну середню освіту з відзнакою, якщо вони мають оцінки 10–12 балів з усіх предметів, які вивчалися на рівні профільної середньої освіти, а також з державної підсумкової атестації (якщо вона проводиться). У цьому випадку враховуються оцінки за 11-й (або 12-й) клас, а також за 10-й клас, але лише з тих предметів, які були завершені саме у 10 класі.
Чи залишаються шкільні нагороди?
Попри те, що держава більше не фінансує виготовлення золотих і срібних медалей, заклади освіти, органи місцевого самоврядування, громадські організації та інші установи можуть самостійно впроваджувати інші форми заохочення. Це можуть бути грамоти, подяки, похвальні листи або навіть власні відзнаки у формі медалей.
Крім того, керівникам закладів освіти при ухваленні рішення про вручення свідоцтв з відзнакою важливо звертати увагу не лише на офіційні критерії оцінювання, а й на особисті здобутки учнів та учениць, їхню активність, участь у конкурсах, олімпіадах та соціальному житті школи.
Коли почали діяти ці зміни?
Оновлені правила набрали чинності з грудня 2024 року та застосовуватимуться на постійній основі.
За матеріалами Міністерства освіти і науки України




