Кременчуцьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області звертає увагу на те, що в Кременчуцькому районі зареєстрований випадок захворювання лістеріозом.
Лістеріоз — це захворювання, спричинене мікроорганізмами лістерія моноцитогенес. Ці бактерії поширені в природі і можуть знаходитися в ґрунті, піску та воді. Резервуари лістерій різноманітні: диких гризунів, сільськогосподарських тварин (особливо вівці і свині), домашніх та диких тварин (включаючи бродячих котів і собак), а також диких птахів, включаючи голубів. Лістерії знаходять сприятливі умови для росту у продуктах харчування, таких як молоко, м’ясо, риба, овочі та фрукти. Люди можуть заразитися при контакті з інфікованими тваринами, споживанні недостатньо оброблених м’ясних або рибних продуктів (наприклад, сире молоко, сировина для ковбаси, сир, особливо куплені на стихійних ринках), а також через овочі і фрукти.Перші симптоми лістеріозу схожі на симптоми харчового отруєння. Якщо хвороба продовжується, вона може вплинути на центральну нервову систему, включаючи головний мозок. Для груп населення, таких як літні люди, люди зі слабким імунітетом, маленькі діти та вагітні жінки, наслідки можуть бути фатальними. Тому важливо звернутися до лікаря при перших ознаках харчового отруєння, таких як слабкість, озноб, підвищена температура, діарея та блювота. Інша форма хвороби може нагадувати ангіну або мати ознаки менінгіту, менінгоенцефаліту або абсцесу мозку при ураженні нервової системи. Небезпечні бактерії можуть знаходитися в м’ясі, рибі, овочах, фруктах, воді відкритих водойм, ґрунті, піску, молоці, а також на предметах, які торкався хворий або носій (включаючи дверні ручки, меблі та унітази).
Імунна система людини зазвичай може подолати ці бактерії та запобігти розвитку хвороби. Але лістеріоз найбільше загрожує людям із зниженим імунітетом, таким як пацієнти з ВІЛ/СНІДом, хворим на цукровий діабет, особи, які отримують хіміотерапію або гормональну терапію, літні люди, діти першого року життя та вагітні жінки. Ймовірність зараження лістеріозом вагітних жінок близько в 20 разів вища, ніж в інших дорослих. У випадку зустрічі з лістеріями ризик розвитку лістеріозу у пацієнта з ВІЛ/СНІДом вищий у 300 разів.
З метою запобігання зараженню лістеріями важливо:
- термічно обробляти всі продукти харчування (варити, смажити, запікати), оскільки це знищує лістерії на 100%;
- ретельно мити сирі овочі та фрукти, оскільки на їх поверхні можуть знаходитися лістерії;
- уникати споживання пошкоджених овочів і фруктів (з подряпинами, тріщинами або пошкодженнями), оскільки лістерії, якщо вони присутні, можуть потрапити всередину;
- розігрівати їжу у мікрохвильовій печі, варити на пару або розморожувати її в холодильнику;
- мити овочі та фрукти негайно після придбання;
- не використовувати одну дошку для різання варених овочів та сиру на якій різали сире м’ясо;
- уникати зберігання сироватки та готових продуктів на одній полиці в холодильнику, оскільки лістерії можуть розмножуватися у харчових продуктах, навіть у холодильнику та морозильній камері.
Дотримання цих простих правил безпеки може допомогти мінімізувати ризик зараження лістеріозом.