У 2024 році змінилися правила відкриття спадщини під час воєнного стану, що стало важливим кроком для нормалізації правових відносин у цей період. Ці зміни стосуються Цивільного кодексу України та Закону України «Про нотаріат». Згідно з оновленою редакцією статті 1221 Цивільного кодексу України, тепер місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
У випадку, якщо останнє місце проживання невідоме, то місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження нерухомого майна чи його основної частини або рухомого майна, якщо нерухомості немає.Зміни також передбачають спеціальні правила оформлення спадкових прав під час воєнного стану, зокрема, у разі реєстрації смерті фізичної особи пізніше, ніж через один місяць після смерті, строки для прийняття спадщини обчислюються з дня державної реєстрації смерті, а не з моменту фактичної смерті.
У період дії воєнного стану та 6 місяців після його припинення або скасування, у випадку, коли місцем відкриття спадщини є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії або яка є тимчасово окупованою, заяви про прийняття спадщини подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини.
Таким чином, зміни у порядку відкриття та оформлення спадщини забезпечують права громадян в умовах воєнного стану та сприяють їх захисту.
За інформацією Полтавської ОВА