16:06 П’ятниця 0 1 850
16:06, П’ятниця, 4 листопада 2022

Для чого потрібна CAN-шина в автомобілі: пояснення простими словами

Система керування автомобілем постійно удосконалювалась завдяки впровадженню різноманітних видів електрообладнання та датчиків. У 70-80-х роках виникла проблема у вигляді переплетіння дротів, що сполучали блок управління та агрегати. Навіть досвідченим автоелектрикам ставало дедалі важче розібратися у цьому безладі. А через велику кількість кабелів вартість автомобілів лишалася високою. Тому й виникла ідея спростити автомобільну електропроводку. Замість багатьох дротів було вирішено застосувати лише один кабель, до котрого будуть підімкнені усі споживачі електроенергії та датчики. Так і з'явилася can шина (Controller Area Network) — мережевий інтерфейс та провідна система, що об'єднує усі електронні компоненти та електрообладнання з блоком керування.

Як функціонує CAN-шина в автомобілі

 

У сучасному авто майже у кожного агрегата є власний блок керування, а також система датчиків, що фіксують різні параметри роботи. Центральний блок управління на основі закладених алгоритмів збирає усю цю інформацію, та спрямовує сигнали на виконавчі пристрої. CAN-шина, своєю чергою, забезпечує обмін інформацією між різними вузлами та їхнє електроживлення. Вона складається з трьох частин, що відповідають за роботу двигуна та трансмісії, блока комфорту, та забезпечує безперебійний зв'язок між різними компонентами. Таким чином, CAN-шина підтримує роботу багатьох вузлів та агрегатів:

 

  • двигун та коробка передач, системи вприскування та запалювання;
  • система кермування;
  • кондиціонер, клімат-контроль, підігрів;
  • сигналізація, імобілайзер, центральний замок;
  • датчики — тиску повітря, повороту керма, положення дросельної заслінки.

 

Це не повний перелік, адже у сучасному авто електроніка може відповідати й за інші моменти, наприклад кут нахилу фар чи тиск повітря у балонах адаптивної підвіски тощо. Завдяки впровадженню CAN-шини стало можливим відмовитися від джгутів з десятків проводів.

 

Що таке CAN-шина?

 

GPS-моніторинг з під'єднанням до CAN-шини

 

Оскільки CAN-шина забезпечує передачу інформації до центрального блоку керування, це значно розширює й функціонал систем дистанційного моніторингу транспорту. Підключити GPS-моніторинг автомобілів можна на сайті компанії Microtronic у Києві. Тепер власник транспортної компанії матиме змогу перевіряти не лише маршрут руху чи швидкість пересування, а й інші параметри:

 

  • температуру двигуна;
  • рівень палива у баках;
  • тиск повітря у шинах;
  • навантаження на підвіску тощо.

 

Встановити систему моніторингу значно простіше, адже достатньо під'єднати GPS-трекери та інші пристрої до роз'ємів CAN-шини. Це дозволить у майбутньому контролювати витрати палива, технічний стан транспорту, індивідуальний стиль кермування. Більше корисної інформації можна отримати безпосередньо на сайті компанії «Мікро Тронік».

 

Додати коментар

    • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
      heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
      winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
      worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
      expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
      disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
      joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
      sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
      neutral_faceno_mouthinnocent
    PIN: ----
    Экономика / Автомобили 11:16 Вівторок 0 1 125 Власники елітних авто поповнили місцеві бюджети Полтавщини на 5,3 мільйона гривень У січні-жовтні 2024 року власники елітних автомобілів Полтавської області сплатили 5,3 млн грн. транспортного податку до місцевих бюджетів. Такі дані оприлюднили в ГУ ДПС у Полтавській області.