Якщо на дачній ділянці в’януть рослини, не дивлячись на їх регулярний полив, існує ймовірність, що причина цьому — капустянка.
Капустянка — небезпечний шкідник, який може значно зіпсувати урожай і занапастити багаторічні рослини. Цей підземний житель псує коріння молодих сходів і дорослих рослин, що веде до їх загибелі.Ще капустянку називають — медведка, земляний рак, дзига, кріт-цвіркун. Про те, що в городі живе капустянка, можуть підказати невеликі отвори на грядках, а також пухкі насипи землі. Після дощу їх видно більш чітко. Якщо в місцях цих слідів копнути на 15 см углиб землі, можна виявити відкладені яйця шкідників.
Крихітні яйця розміром з зерно коноплі вже через 10-17 днів перетворяться в личинок, які будуть теж псувати рослини в городі.
Знайти і знищити медведку не найпростіше завдання. Ці комахи літають на великі відстані, пересуваються по землі і плавають. Місце їх знаходження можна визначити по характерному звуку, видаваному у вечірній і нічний час. Він нагадує скрекіт коника, тільки голосніше.
Взимку капустянка мешкає в глибоких шарах землі або компостних купах. Навесні починає проявляти активність і піднімається ближче до поверхні. У червні комахи спарюються, після чого відкладають по 500-600 яєць.
Зовнішні характеристики капустянки:
- довжина тулуба становить від 2 до 5 см;
- тулуб розділений на головогруди і черевце, яке в три рази більше головогруди;
- голова і груди покриті товстим панциром; черевце на кінці має два відростки довжиною 1 см;
- зовнішні органи голови: очі, вуса, щупальця, розташовані навколо ротової порожнини; вивернуті всередину передні кінцівки мають потовщені гомілки;
- задні кінцівки мають по чотири-п’ять шипів;
- крила комахи тонкочешуйчатая, і вони довше за тіло;
- окрас голови, грудей і черевця темно-бурий, кінцівок — світло-коричневий.
Методи знищення капустянки
Досвідченим садівникам відомо, що капустянки можна перемогти як підручними засобами, так і хімічними препаратами. Однак, більшість борються з медведкою народними засобами.
А саме:
- Застосування гнойових пасток. Ці комахи відчувають пристрасть до свіжого гною, тому його використовують в якості приманки. Пастки з гною зазвичай влаштовують восени і навесні. Восени будують ловчі ями розміром 50×50×50 см, які потім заповнюють гноєм. Гній привертає шкідника, і він із задоволенням облаштовується там на зимівлю. Коли настає період постійних негативних температур, ці ями-пастки розкопують і розкидають вміст по поверхні грунту. Капустянки в цей час знаходяться в стані анабіозу, практично не рухливі і тому швидко гинуть від холоду.
- Залити рослинне масло в нору. Виявивши розпушування комахи на грунті і ходи під ними, можна «вилити» його за допомогою масла і води. При виявленні норки вхід в неї потрібно розширити пальцем, після чого туди залити масло і воду. Спочатку краще влити невелику кількість води, щоб переконатися, що це норка капустянки. Потім залити 7-10 крапель соняшникової олії, а після цього — багато води. Іноді йде відро води, особливо якщо земля суха. До того ж нори капустянок бувають дуже глибокими. Масло змочує тіло шкідника і закриває дихальні шляхи. Внаслідок цього комаха виповзає на поверхню. Якщо тіло капустянки добре промаслити, то через хвилину-дві вона гине. Якщо ж масло недостатньо змочити медведку, вона може поповзти, і в такому випадку після виявлення її краще придавити.
- Мильний розчин. Мильну воду заливають у нори комахи, після чого воно виповзає назовні і його слід знищити, або капустянка гине всередині нори.
- Солодка пастка: приманка з меду. Для лову капустянки можна застосувати солодку пастку з використанням меду. Для цього потрібно скляна банка або пластикова ємність з гладкими стінками. Внутрішню частину обмазують медом приблизно на ¼ висоти, щоб був достатній аромат. Після чого банку закопують врівень із землею, зверху кладеться дошка, картон або шматок заліза. Потрібно залишити зазор, щоб капустянка могла заповзти в пастку. Залучена теплом і запахом меду, капустянка заповзає в банку і падає на дно. Періодично потрібно перевіряти пастку і видаляти з неї шкідників.
Бажаємо успіхів у відлову шкідника! Гарного врожаю і мирного неба над головою!