Літні канікули, мандрівки, відвідини родичів — у цей період у неповнолітніх з’являється чимало нагод для поїздок за межі України. Та щоб подорож пройшла без зайвих труднощів, батькам слід заздалегідь ознайомитися з актуальними правилами виїзду дітей за кордон, особливо коли мова йде про подорож без одного з батьків або в супроводі інших осіб.
У зв’язку з воєнним станом, що триває в Україні, діють спрощені вимоги до перетину державного кордону для осіб, яким ще не виповнилося 16 років. Зокрема, нотариально засвідчена згода другого з батьків не потрібна, якщо:- дитина подорожує разом з одним із батьків;
- супроводжуючими є бабуся, дідусь, повнолітній брат або сестра, а також мачуха чи вітчим. У такому разі необхідно мати документи, що підтверджують родинні зв’язки — це можуть бути свідоцтва про народження, одруження, рішення про усиновлення тощо.
Якщо ж дитина виїжджає у супроводі третіх осіб, які не є родичами, необхідно мати письмову заяву одного з батьків, завірену органом опіки та піклування, або нотаріально посвідчену згоду обох батьків.
У низці передбачених законом випадків достатньо лише згоди одного з батьків. Це регулюється пунктом 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України. Така згода має супроводжуватись оригіналом або нотаріально завіреною копією одного з таких документів:
- свідоцтво про смерть іншого з батьків;
- судове рішення про позбавлення батьківських прав;
- рішення суду про визнання безвісно відсутнім або недієздатним;
- дозвіл суду на виїзд дитини без супроводу та згоди другого з батьків.
Нагадаємо, що перелік документів, які мають бути при дитині під час перетину кордону, включає:
- закордонний паспорт громадянина України;
- внутрішній паспорт (за наявності);
- свідоцтво про народження;
- документи, які підтверджують родинні стосунки з супроводжуючою особою.
Ці документи перевіряють прикордонники під час проходження контролю.
Цікаво, що протягом 2024 року нотаріуси системи Східної юстиції вже посвідчили понад 10 тисяч згод батьків на виїзд дитини за кордон.
Окремо зазначимо: ламінування свідоцтва про народження не є підставою для відмови у перетині кордону. Проте, якщо у прикордонників виникнуть обґрунтовані сумніви щодо справжності документа, може бути ініційована його додаткова перевірка.




