Спадщина в Україні обкладається податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставками 0%, 5% або 18%, а також військовим збором (1,5%). Кошти, майно, майнові чи не майнові права, отримані у спадщину, підлягають оподаткуванню в залежності від ступеня споріднення між спадкоємцем та спадкодавцем та їх резидентського статусу.
Якщо спадкоємець є членом родини першого (батьки фізичної особи, її чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені) або другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), то дохід від отриманої спадщини, оподатковується за нульовою ставкою, і відображається в декларації про майновий стан і доходи у складі доходів, які не включаються до розрахунку загального річного оподаткованого доходу.Якщо спадок унаслідується не членом сім’ї спадкодавця першого або другого ступеня споріднення, то спадкоємець, при вступі в права наслідування повинен сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5% від вартості майна.
Якщо при вступі в права наслідування одна зі сторін є нерезидентом, або спадкоємець, або спадкодавець, то отримувач спадку повинен сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% від вартості успадкованого майна. Обов’язковою умовою отримання спадку нерезидентами є сплата податків до нотаріального оформлення спадщини.
Відповідальними особами за сплату податку до бюджету є спадкоємці, які отримали спадщину, також вони повинні подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси до 1 травня року, що настає за звітним, та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити задекларовану суму податкового зобов’язання.
За інформацією Великобагачанської ДПІ ГУ ДПС у Полтавській області