В Україні з початку 2024 року спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 24 випадків ботулізму з 27 постраждалими, серед яких один летальний. За аналогічний період 2023 року територіальними органами Держпродспоживслужби було взято участь у розслідуванні 24 випадків ботулізму з 29 постраждалими, серед яких летальних випадків не було.
Всього за оперативними результатами розслідування випадків ботулізму в Україні з початку 2024 року встановлено, що випадки захворювань пов’язані із вживанням наступних харчових продуктів:- риба домашнього виготовлення — 9 випадків з 10 постраждалими;
- рибна продукція, придбана в магазині — 5 випадків з 6 постраждалими;
- рибна продукція невідомого походження — 2 випадки;
- в’ялена риба, придбана у місці стихійної торгівлі — 1 випадок;
- м’ясна консервація домашнього виготовлення — 3 випадки з 4 постраждалими;
- овочева консервація домашнього виготовлення — 2 випадки з 2 постраждалими;
- ковбаси домашнього виготовлення — 1 випадок з 1 постраждалим;
- фактор інфікування не встановлений — у 1 випадку з 1 постраждалим.
Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, які пов’язані із вживанням рибної продукції, ймовірно промислового виробництва, серед яких один випадок летальний, що може бути пов’язаний із вживанням страви «суші» (Запорізька область).
У Полтавській області в поточному році зареєстровано 1 випадок захворювання на ботулізм. Захворіла мешканка с. Степне, Запорізького району, Запорізької області, вимушено переміщена особа, яка вживала рибу в’ялену — лящ, виготовлену самостійно в домашніх умовах.
У 2023 році у Полтавській області було зареєстровано 2 випадки захворювання на ботулізм. Захворіли мешканці м. Полтави 1986 та 1994 року народження, які вживали рибу в’ялену — лящ. В одному випадку риба була домашнього виготовлення, в іншому випадку походження риби невідоме.
Нагадуємо, ботулізм — це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини, які виробляються бактеріями-збудниками хвороби. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут.
Це і обумовлює важкий перебіг хвороби, тривалий термін перебування пацієнтів на госпітальному ліжку, високу летальність, інвалідизацію, високу вартість лікування та реабілітації.
Збудник розмножується в анаеробному стані (без кисню) та за неправильних умов зберігання чи транспортування.
Аби вберегтися від небезпеки, віддавайте перевагу лише тим продуктам, у якості яких Ви впевнені. Уникайте споживання:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби, а також м’ясних та грибних та інших консервів, виготовлених у домашніх умовах;
- не купуйте їх у місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб;
- якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
- якщо сумніваєтесь у якості продуктів.
Симптоми ботулізму:
- виражена втома, слабкість, запаморочення, нудота, головний біль;
- зниження чіткості зору (неможливо читати дрібний текст), «пелена» перед очима, сухість у роті та горлі, а також труднощі з ковтанням та мовленням;
- блювання, закреп і здуття живота;
- параліч дихальних м’язів.
За перших симптомів ботулізму не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться по медичну допомогу! Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін).
За матеріалами ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області