Голокост — тотальний та систематичний геноцид, ініційований нацистським режимом. У час нациської окупації в роки Другої світової війни територія України стала одним з осередків численних переслідувань за расовою, етнічною, національною приналежністю та масових страт єврейського населення. Так, за статистикою, серед 6 мільйонів загиблих євреїв від нацистської політики терору понад 1,5 мільйони були нашими співгромадянами.
1 листопада 2005 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію «Пам’ять про Голокост», у якій 27 січня проголошено Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту. У ній зазначено, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших етнічностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…».Дату 27 січня обрано Днем пам’яті жертв Голокосту, оскільки саме в цей день, у 1945 році, солдати 60-ї армії 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті — Аушвіц-Біркенау, що був розташований на території сучасної Польщі. Цей табір став у сучасному світі одним із символів нацистських злочинів. Пам’ять про такі події допомагає людству об’єднати зусилля для того, щоб нічого подібного не трапилося знову.
Оголосивши 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту, Генеральна Асамблея ООН закликала також країни-учасниці зробити все можливе, щоб наступні покоління зберегли пам’ять про Катастрофу та запобігли в майбутньому актам геноциду.
Україна приєдналася до цього документу та з 2012 року вшановує пам’ять про жертв Голокосту разом зі всім світом на державному рівні.