Простими словами про складне
Блокчейн – це своєрідна база даних, яка розподілена між користувачами. В ній зберігаються записи про всі проведені транзакції. Інформація зберігається у вигляді ланцюжків, де кожні сусідні блоки мають дані один про одного.
Саме фрагментарність системи і є основною перевагою технології. Тобто не існує централізованого органу, який би керував процесами. Крім того, дані неможливо видалити чи змінити. Завдяки своїм особливостям система може працювати в таких сферах:
- криптовалюти;
- банківська справа;
- управління земельними ресурсами;
- медицина;
- енергетика;
- сільське господарство та інше.
Україна стала однією з перших країн у світі, де почав використовуватися блокчейн. Перш за все він зацікавив компанії, які займаються розробкою програмного забезпечення, але потім на нього звернули увагу і в інших галузях.
Як розвивається блокчейн в Україні?
За останні 5 років значно збільшилася кількість компаній, що використовують цю технологію у своїй роботі. Це організації, що займаються трейдингом, фінансами, розробкою програмного забезпечення, рекламою, маркетингом.
Яскравим прикладом використання стала система контролю державних закупівель ProZorro. В ній використовується блокчейн-технологія зберігання даних про учасників державних закупок. Кожен бажаючий має до неї доступ, а інформацію видалити неможливо. Всього за 5 років за допомогою такої інноваційної системи вдалося зберегти 1,5 бюджету України.
На прикладі ProZorro виникають і інші цікаві проєкти. Серед нагальних проблем, що турбують міжнародних партнерів України, – високий рівень корупції та бюрократія. Дуже багато чиновників зловживають своїм становищем, тому простим громадянам доводиться втрачати свої кошти та час. Технологія блокчейну дозволяє подолати ці негативні явища.
Наприклад, згодом під час будь-яких виборів можна застосовувати електронне голосування. Децентралізована система робить нечесні підрахунки голосів неможливими, мінімізує рівень фальсифікації.
За допомогою блокчейну можна слідкувати й за діловою активністю: технологія здатна контролювати прозорість та кількість транзакцій. Вже кілька років система успішно використовується для електронних торгів арештованим майном, в управлінні земельним кадастром тощо.
Блокчейн активно впроваджується у всі сфери життя. За допомогою технології вдається досягти блискучих результатів. Вона покращує та пришвидшує роботу державних реєстрів, різноманітних служб, використовується в енергетичному секторі та охороні здоров’я. Крім того, планується впровадження технології у кібербезпеку. Це додатково захистить громадян від несанкціонованого втручання, допоможе знизити витрати та залучити нові інвестиції в Україну.