

Оподаткування закордонних доходів: як уникнути подвійного оподаткування і задекларувати все правильно
Громадяни України, які є податковими резидентами, зобов’язані декларувати усі свої доходи — незалежно від того, отримані вони в межах країни чи за кордоном. До іноземних доходів належать будь-які грошові надходження, отримані за межами митної території України або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від виду діяльності.
Такі доходи підлягають оподаткуванню в Україні:
- податком на доходи фізичних осіб — за ставкою 18%;
- військовим збором:
- 1,5% — для доходів, отриманих до 31 грудня 2024 року включно;
- 5% — для доходів, нарахованих або виплачених з 1 січня 2025 року.
Якщо іноземний дохід надійшов у валюті, його потрібно перерахувати у гривню за офіційним курсом Національного банку України на дату отримання або нарахування доходу.
Як задекларувати іноземні доходи
Особи, що отримували іноземні доходи (включаючи самозайнятих), мають подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи не пізніше 1 травня року, що йде за звітним.
Це можна зробити навіть перебуваючи за межами України:
- поштою — з описом вкладення і повідомленням про вручення (відправлення має бути здійснене не пізніше ніж за п’ять днів до граничного терміну подання);
- онлайн — через Електронний кабінет платника податків за наявності кваліфікованого електронного підпису.
Суму податкових зобов’язань, зазначену у декларації, слід сплатити до 1 серпня наступного року.
Як зарахувати податки, сплачені за кордоном
Податки, які були сплачені в іншій країні, можуть бути враховані при обчисленні податкових зобов’язань в Україні. Для цього потрібно надати підтвердження від податкового органу тієї держави, де був сплачений податок. У документі має бути зазначено суму, базу та/або об’єкт оподаткування.
У більшості випадків така довідка потребує легалізації, якщо інше не визначено міжнародними угодами.
У разі, якщо платник податків не встиг отримати відповідні документи, він має право подати заяву до податкового органу за своєю адресою для перенесення граничного терміну подання декларації — до 31 грудня наступного за звітним року.
Важливо знати: сума податку, сплаченого за кордоном, може бути зарахована лише в межах того, що підлягає сплаті в Україні.
Чи підлягає декларуванню допомога з-за кордону
Під час дії воєнного стану не підлягає оподаткуванню та декларуванню фінансова допомога, яку громадяни отримують у зв’язку з тимчасовим захистом за кордоном, якщо вона:
- надана іноземною державою або державним фондом;
- надана компанією чи організацією, що здійснює благодійну діяльність.
Такі суми не включаються до загального оподатковуваного доходу до моменту скасування воєнного стану.
Якщо громадянин отримував тільки таку допомогу — обов’язок щодо подання декларації вважається виконаним. Якщо ж були інші види доходів, то вони мають бути задекларовані у загальному порядку.
Комментариев нет