Головне управління ДПС у Полтавській області повідомляє, що процедура реєстрації платників податку на додану вартість визначається положеннями статей 181-183 розділу V Податкового кодексу України (ПКУ).
Заяву про реєстрацію як платника ПДВ необхідно подавати в електронній формі через засоби електронного зв’язку. При цьому слід дотримуватись вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (п. 183.7 ст. 183 ПКУ).Звертаємо увагу, що зручним способом подання заяви за формою № 1-ПДВ (ідентифікатор J/F1310110) є Електронний кабінет платника, доступний через вебпортал ДПС України.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПКУ, якщо протягом останніх 12 календарних місяців загальна сума оподатковуваних операцій з постачання товарів або послуг (включаючи онлайн-операції) перевищила 1 мільйон гривень (без ПДВ), особа зобов’язана зареєструватися як платник податку за місцем свого обліку. Це правило не поширюється на платників єдиного податку першої-третьої груп.
Заява про обов’язкову реєстрацію подається не пізніше 10-го числа місяця, наступного за тим, у якому вперше було перевищено встановлений обсяг оподатковуваних операцій.
Також слід врахувати такі випадки:
- При добровільній реєстрації або у разі відповідності вимогам підпункту 6 пункту 180.1 ПКУ, заява подається щонайменше за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого особа буде вважатися платником ПДВ (п. 183.3 ст. 183 ПКУ);
- При переході зі спрощеної системи, яка не передбачає сплати ПДВ, заява подається не пізніше 10 числа місяця, в якому здійснено перехід. Якщо такий платник відповідає вимогам добровільної реєстрації — строки визначаються за п. 183.3 ПКУ;
- При зміні ставки єдиного податку — не пізніше ніж за 10 днів до початку місяця, з якого застосовуватиметься нова ставка, що передбачає сплату ПДВ. Реєстрація набирає чинності з першого числа цього місяця.
Новостворені юридичні особи або ФОПи можуть подати заяву на добровільну реєстрацію платником ПДВ ще на етапі державної реєстрації або внесення змін до відомостей у Єдиному державному реєстрі.
Як передбачено п. 183.7 ст. 183 ПКУ, таке бажання може бути заявлене одразу при реєстрації, а порядок обрання дати вступу в силу реєстрації регламентовано п. 183.5 цієї ж статті.
Крім того, згідно з абзацом другим підпункту 298.1.2 пункту 298.1 статті 298 ПКУ, новостворені суб’єкти господарювання, які протягом 10 днів із моменту держреєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування третьої групи без сплати ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дати реєстрації.
Водночас чинним законодавством не передбачено можливість одночасної реєстрації як платника ПДВ та переходу на третю групу спрощеної системи, що передбачає сплату ПДВ.




