Із приходом весни і тепла господарі активно починають прибирати свої обійстя. Нерідко виникає питання: куди подіти опале листя, суху рослинність та гілля? На жаль, більшість людей вирішують питання традиційним методом — спалюванням. Хоча, знають, які наслідки це може понести за собою.
Розкажемо чим загрожує здоров’ю людей і довкіллю дим від згорання сухих рослин і сміття.Спалюючи рослинність, її залишки або тверді побутові відходи, Ви погіршуєте стан атмосферного повітря. Під час горіння вивільняються небезпечні канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, оскільки дим містить у своєму складі чадний газ, важкі метали та одну з найотрутніших для організму речовин — діоксин. Із тліючого листя і бадилля виділяється бензопірен, що здатен викликати у людей ракові захворювання. Спалюючи суху рослинність, Ви погіршуєте своє здоров’я та довкілля.
Особливо важко доводиться людям, що страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Дихати димом з дня на день мало кому приємно і кожен з нас має законне право на безпечне для життя і здоров’я навколишнє середовище.
А ще від спалювання сухостою руйнується грунтовий покрив і вся його мікрофлора, знищується насіння і коріння рослин. Нерідко підпал сухої трави призводить до степових і лісових пожеж. А від вогню гинуть тварини і комахи, випалювання сухого травостою є причиною загибелі кладок і місць гніздування птахів!
Що ж робити з опалим листям та сухостоєм, якщо немає змоги його вивезти на смітник?
Екологи стверджують: безпечним способом переробки листя та інших органічних відходів, що не шкодить довкіллю, є компостування.
Компост з харчових відходів та дворового сміття на задньому дворі може значно зменшити необхідність утилізації таких відходів та зменшити кількість сміття, що викидається на сміттєзвалище.
Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір’я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не потрапляє пряме сонячне проміння.
Використовувати компост в якості добрива, можна вже через рік після закладки. Його властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисним є використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.
За інформацією ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області