Деякі категорії українців мають можливість вийти на пенсію раніше встановленого віку. Хто саме може скористатися цим правом і які документи потрібно подати — роз’яснюють юристи системи безоплатної правової допомоги.
Категорії осіб, які мають право на дострокову пенсію
Жінки віком від 50 років можуть претендувати на достроковий вихід на пенсію за наявності щонайменше 15 років страхового стажу, якщо:
- народили та виховали п’ятеро або більше дітей до досягнення ними 6 років;
- або доглядали за дитиною з інвалідністю з дитинства чи за тяжко хворою дитиною, навіть якщо інвалідність не була встановлена.
Чоловіки віком від 55 років із мінімум 20 роками стажу можуть вийти на пенсію раніше, якщо:
- виховали п’ятьох і більше дітей до шести років;
- або виховували дитину з інвалідністю чи тяжкою хворобою — за умови згоди матері на призначення пенсії батькові.
Особи з інвалідністю І групи по зору або інвалідністю з дитинства І групи:
- чоловіки мають право вийти на пенсію з 50 років за наявності стажу не менше 15 років;
- жінки — з 40 років, якщо мають щонайменше 10 років страхового стажу.
Люди з низькорослістю (через гіпофізарний нанізм чи інші порушення розвитку) також можуть скористатися правом на дострокову пенсію:
- чоловіки — з 45 років (стаж від 20 років);
- жінки — з 40 років (стаж від 15 років).
Також право на дострокову пенсію мають інші категорії громадян, визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Куди звертатися та які документи підготувати
Для оформлення дострокової пенсії необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою. До заяви потрібно додати:
- реєстраційну картку платника податків;
- документи, що підтверджують страховий стаж;
- довідку про місце проживання;
- медичні документи: висновки МСЕК, довідки про хвороби;
- документи про народження дітей, факти їх виховання до 6 років, або про визнання дитини з інвалідністю з дитинства;
- заяву матері про згоду на призначення пенсії батькові (або документи, що підтверджують її відсутність), якщо мова йде про чоловіків, які виховували п’ятьох і більше дітей чи дитину з інвалідністю;
- інші документи, передбачені чинним законодавством.
Повний перелік паперів визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Розгляд заяви зазвичай триває до 10 календарних днів.
Що робити у разі відмови?
У разі відмови у призначенні пенсії, рішення можна оскаржити: подати скаргу до органу Пенсійного фонду вищого рівня або звернутися до суду.
Юристи системи безоплатної правової допомоги можуть надати консультацію, допомогти підготувати заяву на призначення пенсії, а також скласти скаргу або судовий позов у разі відмови.
Судовий супровід надається тим громадянам, які мають на це право відповідно до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» — зокрема, людям із низьким доходом, ветеранам війни та внутрішньо переміщеним особам.




