Зареєструвати кооперативну квартиру — означає оформити право власності на кооперативну квартиру. Не потрібно плутати із приватизацією квартир, адже приватизація належить до житлових приміщень, закріплених за державою. Кооперативна квартира є приватною власністю, але спочатку не фізичної особи, а юридичної особи — кооперативу.
Відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на нерухомість підлягає обов’язковій державній реєстрації і виникає з моменту такої реєстрації.У той же час, відповідно до раніше діючого Закону України «Про власність», право власності члена житлового кооперативу на квартиру дійсно виникало з моменту виплати паю і не вимагало реєстрації, що і вводить багатьох в оману.
Разом з тим, навіть у випадку, якщо пай був виплачений тоді, коли реєстрація прав на нерухомість не була обов’язковою, на даний момент без державної реєстрації власник не зможе розпорядитися своїм житлом: продати, подарувати, передати в управління або іпотеку.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання співвласників багатоквартирного будинку — юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов’язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Отже, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (у разі якщо не встановлено правонаступництво) НЕ МАЄ повноважень щодо видачі довідок про членство особи в кооперативі та сплату нею пайових внесків.
Які документи потрібні для реєстрації кооперативної квартири?
Відповідно до п. 80 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно, для проведення державної реєстрації права власності подаються:
- Довідка житлово-будівельного кооперативу про членство в кооперативі і повному внесенні цим членом кооперативу пайового внеску (у довідці повинні бути вказані дата, коли власник був прийнятий у члени кооперативу, дата, коли був виплачений пай, стояти підпис голови кооперативу і печатка);
- Технічний паспорт на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо).
Які етапи оформлення кооперативної квартири?
- Підготовка документів (ордеру (за наявності), довідки про членство).
- Замовлення технічного паспорта на квартиру.
- Реєстрація права власності в Департаменті державної реєстрації.
Скільки коштує оформити (зареєструвати) кооперативну квартиру?
За державну реєстрацію права власності, проведену у строки менші, ніж передбачені статтею 19 цього Закону, справляється адміністративний збір у такому розмірі:
- у строк 5 робочих днів (270 грн.);
- у строк 2 робочі дні (2 680 грн.);
- у строк 1 робочий день (5 370 грн.);
- у строк 2 години (13 420 грн.).
За інформацією Департаменту державної реєстрації виконкому Кременчуцької міської ради