Непоодинокими випадками є звернення власників земельних ділянок, у яких з якихось причин відсутній оригінал договору оренди землі, який чи втрачений, чи залишився тільки в орендаря. Отже, правовласники не знають (не пам’ятають) умов договору оренди земельної ділянки та позбавлені реалізувати законодавчо можливості щодо захисту своїх прав.
Відповідно до Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту його державної реєстрації.Насамперед, треба звернути увагу на дату укладання договору оренди земельної ділянки, оскільки, законодавство постійно змінюється. Адже, до 02.12.2016 року договір оренди укладався у трьох примірниках, що мали однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий — в орендаря, третій — в органі, який провів його державну реєстрацію.
Наразі, відповідно до Типового договору оренди землі, договір укладається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий — в орендаря.
Таким чином орган, який на сьогодні здійснює державну реєстрацію договору оренди (ЦНАП, відділи державної реєстрації), не має примірника оригіналу договору, а в матеріалах реєстраційної справи наявна лише копія такого договору.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.
З огляду на вищезазначене, отримати належним чином завірену копію договору оренди землі за заявою власника, можливо, лише звернувшись за нею до орендаря земельної ділянки.
У разі відмови орендаря видати належним чином оформлений Договір оренди, спір вирішується в судовому порядку.
За інформацією Департаменту державної реєстрації виконкому Кременчуцької міської ради