У Головному управлінні ДПС у Полтавській області нагадують, що процедура реєстрації платників ПДВ визначена положеннями статей 181–183 розділу V Податкового кодексу України (ПКУ).
Заява на реєстрацію особи як платника ПДВ подається до контролюючого органу виключно в електронному вигляді з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (відповідно до п. 183.7 ст. 183 ПКУ).Подати таку заяву за формою № 1-ПДВ (ідентифікатор J/F1310110) найзручніше через Електронний кабінет платника, доступ до якого здійснюється через офіційний вебпортал ДПС України.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПКУ, обов’язкова реєстрація як платника ПДВ настає у разі, якщо сукупна сума операцій з постачання товарів чи послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ (включаючи електронну комерцію, застосунки, додатки тощо), перевищила за останні 12 календарних місяців один мільйон гривень (без урахування ПДВ). У такому випадку особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ у податковому органі за місцем реєстрації — не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, у якому досягнуто зазначеного обсягу.
Звертаємо увагу на строки подання заяви в окремих випадках:
- Добровільна реєстрація або реєстрація осіб, визначених пп. 6 п. 180.1 ст. 180 ПКУ: заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого платник вважається зареєстрованим та має право на податковий кредит і складання податкових накладних (п. 183.3 ПКУ).
- Перехід зі спрощеної системи, яка не передбачає сплату ПДВ, на загальну: заява подається до 10 числа того календарного місяця, в якому здійснено перехід. Якщо платник підпадає під добровільну реєстрацію, строк визначається за п. 183.3 ПКУ.
- Зміна ставки єдиного податку на таку, що передбачає сплату ПДВ: заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку відповідного календарного місяця. Реєстрація набирає чинності з першого числа цього місяця.
Суб’єкти господарювання, зокрема й новостворені, мають можливість подати заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ під час державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця, а також при внесенні змін до реєстраційних відомостей у ЄДР.
Згідно з п. 183.7 ст. 183 ПКУ, новостворені юридичні особи та фізичні особи-підприємці можуть зазначити бажання добровільно стати платником ПДВ ще на етапі державної реєстрації. При цьому бажану дату реєстрації потрібно визначити згідно з п. 183.5 ПКУ.
Додатково повідомляється, що відповідно до абз. 2 пп. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, новостворені суб’єкти господарювання, які подали заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку для третьої групи (що не передбачає сплату ПДВ) упродовж 10 днів з моменту держреєстрації, вважаються платниками єдиного податку з дати державної реєстрації.
Варто враховувати, що чинне законодавство не дозволяє одночасно обрати спрощену систему оподаткування за третьою групою зі сплатою ПДВ і зареєструватися платником ПДВ під час державної реєстрації.




