Всім над добре відомо, що базова основа правильної постави закладається в ранньому дитинстві. Горда постава, рівна спина, правильна хода… Як хочеться, щоб дитина змалечку звикала до цих понять. Тим більше, що крім краси, рівна спина — це запорука здоров'я майбутньої дорослої людини.
Але дуже часто наші бажання не співпадають з реальністю. Малорухомий спосіб життя, багато часу, який наші діти проводять за комп'ютером, неправильно підібраний стілець або ліжко — все це може призвести до того, що у дитини виникають певні порушення при розвитку хребта і, як наслідок формується неправильна постава.Це в свою чергу, призводить до здавлювання внутрішніх органів, зменшення надходження кисню, породжує болі і інші певні проблеми. Щоб запобігти хворобам в майбутньому, треба докласти всі зусиль для формування правильної осанки в дитячому віці.
Як запобігти утворенню неправильної постави?
Найдієвішим способом є активний відпочинок, заняття спортом, танцями, фехтуванням, плаванням, кінним спортом. Будь-який вид спорту допоможе уникнути гиподинамії, ослаблення м'язів, що підтримують вертикальне положення хребта і значно зменшить загрозу виникнення патологій розвитку хребта. Але необхідно пам'ятати, що зайве навантаження на хребет також представляє небезпеку. Тому необхідно уникнути тих видів спорту, де необхідно піднімати значну вагу.
Для формування правильної кістково-м'язової системи дуже важливе харчування дитини. В раціоні малюка повинно бути достатньо білку і кальцію, мікроелементів і вітамінів. Тільки збалансоване меню зробить можливим повноцінне засвоювання кальцію, що надходить з їжею.
Необхідно правильно організувати робоче місце дитини. Краще придбати стілець з ортопедичними якостями. Він повинен регулюватися по висоті сидіння і нахилу спинки. Краще, якщо в стільця будуть відсутні підлокотники, спираючись на які, дитина може перехилятись на ту чи іншу сторони або сутулитись, що призводить до викривлення хребта.
Стілець може бути з підножкою або без неї. Спинка повинна бути правильної ортопедичної форми для підтримання спини в правильному фізіологічному стані.
Дуже важливо правильно вибрати і встановити настільну лампу. Світло повинно падати зліва, тоді дитина не буде низько схилятися над столом, що збереже правильну осанку і зір.
Для дитини необхідно придбати рюкзак і чітко слідкувати за тим, щоб вона не носила його на одному плечі. Рюкзак повинен бути з ортопедичною спинкою і носити його можна тільки на спині. При носінні рюкзака на одному плечі, спина витримує нерівномірні навантаження, що призводить до патологій хребта.
Як виявити ранню стадію викривлення хребта?
В домашніх умовах можна оцінити правильність розвитку хребта у дитини. Для цього необхідно поставити її боком перед дзеркалом. Якщо плечі опущені, живіт випирає, а спина має вигляд колеса, то необхідно терміново почати робити комплекс простих, але дієвих вправ для покращення осанки.
Для правильної постанови лопаток потрібно стати рівно, підняти плечі, відвести їх назад і опустити донизу. Така проста вправа допоможе виставити плечі на необхідному рівні.
Для вирівнювання спини необхідно стати до стіни і спертися на неї п'ятами, сідницями, лопатками і попереком. Всі ці частини тіла повинні бути щільно притиснуті до стіни. Якщо в простір між стіною і спиною кулак просунути досить складно, то з осанкою все нормально. Якщо кулак «гуляє» або взагалі не проходить, то необхідно приймати міри по виправленню положення.
Що таке бандаж для правильної осанки?
Бандаж — це ортопедичне пристосування для зміцнення і підтримки певної групи м'язів спини і хребта. Саме він допоможе запобігти викривленню хребта і покращити осанку дитини.
Корсет використовували з давніх давен для коригування і підтримки тіла. Спочатку основне призначення було в коригуванні форми тіла для покращення зовнішнього вигляду і носіння облягаючого одягу. В теперішній час корсети і бандажі використовують нетільки для краси але й для здоров'я. Наприклад, ортопедичний бандаж носять для підтримки відділів хребта в фізіологічно правильному вертикальному положенні.
Основні захворювання і стани, при яких показано носіння корсету:
- Лордоз;
- Кіфоз;
- Сколіоз;
- Сутулість;
- Неправильна осанка у школярів;
- Аномалії хребта, з якими дитина народилася.
Ортопедичні пристосування для коригування постави не рекомендується призначати самостійно. Якщо ви стали помічати, що дитина сутулиться і не може рівно держати спину, необхідно обов'язково звернутися до спеціаліста-ортопеда. Він визначить доцільність використання корсету для осанки і, що саме головне, допоможе підібрати вид та розмір корсету.
Основні види коригуючих корсетів:
- Реклінатор використовується для виправлення порушень осанки. Має вигляд вісімки, лямки якої перехрещуються на верхній частині грудного відділу хребта, вдягається на плечовий пояс. Застосовується при легкій формі сутулості;
- Грудні бандажі — еластичний пояс з напівжорсткою спинкою для підтримки хребта в грудному відділі. Наплічні лямки відводять ключиці назад. Для виправлення сутулості і сколіозу в легкій формі. Носити можуть дорослі і діти, починаючи з 4-х років;
- Грудопоперекові бандажі діють на грудний і поперековий відділи хребта. Представляють собою еластичний реклінатор з напівжорстким поясом. Закріплюється за допомогою «липучок» на животі. Призначається при незначних деформаціях хребта з грубими порушеннями осанки;
- Жорсткий корсет для лікування захворювань хребта середнього і тяжкого ступеню виготовляється під індівідуальне замослення.
Принцип підбору ортопедичної продукції
Корсети і бандажі різної корегуючої інтенсивності треба вибирати в залежності від ступеню патології:
- Якщо дитина сутулиться або сидить з перекосом в ту чи іншу сторону ортопед може порекомендувати вдягати корсет для профілактики сколіозу. Зазвичай, це реклінатор, який фіксує тільки верхню частину грудного відділу хребта. Носять такий корсет починаючи з 30 хвилин на день і збільшують час до 6 годин на добу;
- При перших ознаках сколіозу рекомендується вдягати грудопоперековий корсет, який може запобігти прогресуванню хвороби. Підтримує хребет, перерозподіляючи навантаження на хребці і групи м'язів, знижує можливість виникнення болю;
- При сколіозі середньої важкості і на останніх стадіях розвитку рекомендується використання жорстких корсетів, які фіксують хребет в необхідному фізіологічно правильному положенні.
Зробивши вибір згідно з рекомендацією лікаря, необхідно звернути увагу на якості бандажу:
- Тканина, з якої виготовлено корсет, повинна бути натуральною, добре поглинати вологу і пропускати потоки повітря;
- Застібки не повинні торкатися до тіла, легко і надійно фіксувати бандаж. Який тип застібки вибрати (липучки, шнурівку, кнопки) порадить лікар. Потрібно ретельно проконтролювати надійність кріплення застібок на тканині;
- Розміри бандажу не повинні перевищувати параметри тіла більш ніж на 1 см. Для правильного визначення розміру необхідно знати висоту, об'єм талії, окружність талії і стегон нижче талії на 10 см.
Де купити корсет ортопедичний?
Великий вибір якісних виробів ортопедичного призначення пропонує мережа магазинів «Ваше здоров'я», ознайомитись з якою можна на сайті.
Великий вибір виробів для корекції осанки пропонують два вітчизняні виробники:
- Алком (Україна)
- Реклінатор дитячий 2005 — для формування правильної осанки у дітей і підлітків, зменшує болі у верхній частині спини, запобігає захворюванням внутрішніх органів, що пов'язані із неправильною осанкою. Має додаткові сталеві ребра жорсткості, які допомагають вирівняти спину, широкі еластичні ремені, м'яко і комфортно прилягаючі до тіла. Починають носити від 2-4 годин на день, збільшуючи час до 10-12 годин;
- Корсет для коригування осанки дитячий 1030 — для формування правильної осанки і запобігання викривлення хребта. Використовується при сколіозі, кифозі, синцях і міозитах м'язів спини. Комфорт при використанні забезпечують м'які накладки в області плечей, не заважає рухам дитини.
- Реклінатор дитячий 2005 — для формування правильної осанки у дітей і підлітків, зменшує болі у верхній частині спини, запобігає захворюванням внутрішніх органів, що пов'язані із неправильною осанкою. Має додаткові сталеві ребра жорсткості, які допомагають вирівняти спину, широкі еластичні ремені, м'яко і комфортно прилягаючі до тіла. Починають носити від 2-4 годин на день, збільшуючи час до 10-12 годин;
- Med textile (Україна)
- Реклінатор (коректор) осанки дитячий з двома сталевими ребрами жорсткості. Зменшує болі у верхньому відділі спини, коригує неправильну осанку при кифозі, сколіозі. Попереджує травмування і деформації хребців. Фіксується на плечах і поясі за допомогою м'яких, еластичних ременів. На животі фіксується за допомогою застібок-«липучок».
- Реклінатор (коректор) осанки дитячий з двома сталевими ребрами жорсткості. Зменшує болі у верхньому відділі спини, коригує неправильну осанку при кифозі, сколіозі. Попереджує травмування і деформації хребців. Фіксується на плечах і поясі за допомогою м'яких, еластичних ременів. На животі фіксується за допомогою застібок-«липучок».
Важливо пам'ятати про те, що виправити сутулість домашніми вправами простіше дітям віком до 18 років. Дорослим виправити осанку дуже важко.
Тому необхідно прикласти всі зусилля для формування правильної осанки у дітей, щоб у дорослому віці не прийшлось вдаватися до значно складніших методів і процедур.